تبلیغات درخواست ( فیلم ، سریال ، آهنگ )

فساد مالی تهیه کننده سریال شهرزاد و حضورش در کانادا

۲۶ خرداد ۱۳۹۶ 83 مشاهده شده
فساد مالی تهیه کننده سریال شهرزاد و حضورش در کانادا

فساد مالی تهیه کننده سریال شهرزاد و حضورش در کانادا

فساد مالی تهیه کننده سریال شهرزاد و حضورش در کانادا

انتشار خبر خروج غیرقانونی محمد امامی تهیه‌کننده سریال «شهرزاد» از کشور، این پروژه شبکه نمایش خانگی را درست ده روز پیش از آغاز پخش سری دوم آن درگیر حواشی تازه‌ای کرد. حواشی که به واسطه ارتباط او با فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان گریبان «شهرزاد» را گرفته است.این اتفاق در حالی به وقوع پیوسته است که به نظر می‌رسد در این ماجرا چند نکته قابل تامل و مهم وجود دارد که به واسطه گستردگی ابعاد فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان و البته هجمه برخی رسانه‌های خاص در این زمینه آن‌گونه که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت.

پول های باد آورده به سینما

۱. هرچند که موضوع ورود پول‌های بادآورده به سینما از سال‌ها پیش و با ورود برخی سرمایه‌گذاران غیرسینمایی به این حوزه برای اولین بار مطرح شد ولی مسئله پولشویی در این عرصه به ویژه در حوزه شبکه نمایش خانگی؛ مسئله‌ای بود که درست در بدو ورود سریال «شهرزاد» به این شبکه و به واسطه اخبار منتشر شده در ارتباط با دستمزدهای هنگفت و نامتعارف عوامل آن و همچنین صحبت‌های غلامرضا موسوی رئیس شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما درباره بحث پولشویی در شبکه نمایش خانگی مطرح شد؛ مسئله‌ای که در آن زمان توسط برخی از اهالی سینما و رسانه‌های حامی جریان شبه‌روشنفکری جدی گرفته نشد.

۲. دومین مورد در ارتباط با این مجموعه عدم توجه دستگاه‌های نظارتی بر سرمایه‌هایی است که در این شبکه خرج شده است. موضوعی که گردانندگان کمپین «نه به شهرزاد» نیز آن را به عنوان بخشی از سوالات خود درباره منابع مالی این پروژه مطرح کردند؛ سوالی درباره نحوه تامین مالی ۱۴ میلیارد تومانی ساخت «شهرزاد ۱» و چگونگی تامین این سرمایه توسط دو جوان که به نظر نمی‌رسد در شرایط رکود و بیکاری عمیق کشور بتوانند به درآمدی دست پیدا کنند که فقط ۱۴۴ میلیارد تومان از آن را خرج ساخت یک سریال کنند! پس این پول‌ها از کجا آمده است؟!

چگونگی خروج آقای تهیه کننده و حضورش در کشور کانادا

۳. اما موضوع سوم در ارتباط با این ماجرا دلایل و چگونگی خروج تهیه‌کننده شهرزاد از کشور و حضورش در کشور کاناداست. درواقع براساس آنچه که جبار کوچکی‌نژاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در ارتباط با خروج امامی از کشور گفته، به غیر از او دو مورد دیگر از متهمین این پرونده در حین خروج از کشور و در فرودگاه برگرداننده شده‌اند درحالی که امامی توانسته خود را به کانادا برساند.

هر چند که روابط عمومی سریال به سرعت این خبر را تکذیب کرد و مدعی شد که امامی در حال حاضر در داخل کشور حضور دارد ولی با فرض صحت حضور فعلی او در ایران، با توجه به مصاحبه کوچکی‌نژاد مسئله اصلی چگونگی خروج چند هفته پیش او از کشور آن هم در شرایطی است که به عنوان یکی از متهمین پرونده فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان هنوز رفع اتهام نشده است. آیا همه متهمین فسادهای مالی می‌توانند این‌گونه به خارج از کشور تردد کنند؟

۴. گذشته از همه این اتفاقات آنچه که مسئله سریال شهرزاد را در پیش چشم مردم به عنوان مخاطبان اصلی این مجموعه عجیب‌تر می‌کند؛ سکوت معنادار سایر سازندگان این مجموعه و اهالی فرهنگ و هنر در قبال این ماجراست. هنرمندانی که همیشه در قبال موضوعات اجتماعی و سیاسی روز در صف اول اظهارنظرکنندگان و صادرکنندگان بیانیه‌های مختلف حمایتی یا انتقادی هستند؛ چرا در ارتباط با این موضوع سکوت می‌کنند؟ سوالی که به نظر می‌رسد پاسخ به آن در این روزها، فرصت مناسبی برای تعیین میزان حق‌طلبی و مردمی بودن هنرمندان کشورمان باشد!

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar